GTFR Rating

Tältä sivulta löydät aktiivisten GTFR-kuljettajien simulaattorikohtaiset GTFR-Ratingit.

Jokaiselle kuljettajalle aletaan laskea ELO-järjestelmään perustuvaa GTFR Rating-lukemaa ensimmäisestä virallisesta kilpailusta alkaen. Kuljettajan rating tulee näkyviin, kun hän on ajanut viisi virallista kilpailua. Rating-lukema on simulaattorikohtainen.

Jos kuljettaja ei aja yhtään virallista kilpailua vuoden aikana, hänen nimensä poistuu listalta, mutta siihen mennessä saavutettu rating-lukema säilyy taustalla. Nimi ja ratinglukema palautuvat listalle, kun kuljettaja jälleen osallistuu viralliseen kilpailuun.

Live Ratingia voi ajatella ”kuntopuntarina”, johon yksittäinen hyvä tai huono kilpailu voi vaikuttaa merkittävästi. Arvioitaessa kuljettajan ”kuntoa” on myös tärkeää huomioida, milloin viimeisin kilpailu on ajettu.

GT Finland Racers ry:n jäsenet saavat pääsyn GTFR Statistiikkatietokantaan, jossa he voivat tarkastella ry:n jäsenten Live Rating-historiaa kilpailu kilpailulta. Lisäksi jäsenet näkevät simulaattorikohtaisen Career Ratingin, joka on laskettu keskiarvona kuljettajan jokaisesta Live Ratingista, ja antaa täten realistisen kuvan kuljettajan pitkän aikavälin tasosta. Liity GT Finland Racers ry:n jäseneksi tästä.

Error requesting data: cURL error 28: Operation timed out after 5001 milliseconds with 0 bytes received

Jokaiselle kuljettajalle aletaan laskea ELO-järjestelmään perustuvaa GTFR Rating-lukemaa ensimmäisestä virallisesta kilpailusta alkaen. Kuljettajan rating tulee näkyviin, kun hän on ajanut viisi virallista kilpailua. Rating-lukema on simulaattorikohtainen.

Jos kuljettaja ei aja yhtään virallista kilpailua vuoden aikana, hänen nimensä poistuu listalta, mutta siihen mennessä saavutettu rating-lukema säilyy taustalla. Nimi ja ratinglukema palautuvat listalle, kun kuljettaja jälleen osallistuu viralliseen kilpailuun.

Live Ratingia voi ajatella ”kuntopuntarina”, johon yksittäinen hyvä tai huono kilpailu voi vaikuttaa merkittävästi. Arvioitaessa kuljettajan ”kuntoa” on myös tärkeää huomioida, milloin viimeisin kilpailu on ajettu.

GT Finland Racers ry:n jäsenet saavat pääsyn GTFR Statistiikkatietokantaan, jossa he voivat tarkastella ry:n jäsenten Live Rating-historiaa kilpailu kilpailulta. Lisäksi jäsenet näkevät simulaattorikohtaisen Career Ratingin, joka on laskettu keskiarvona kuljettajan jokaisesta Live Ratingista, ja antaa täten realistisen kuvan kuljettajan pitkän aikavälin tasosta. Liity GT Finland Racers ry:n jäseneksi tästä.

Sijoitus
Nimi
Live rating 4.10.2026
Edellinen kilpailu
Ajetut kilpailut
1.Vili Hakala12954.10.202648
2.Joni Vähäkuopus12834.10.202673
3.Janne Vartiainen12604.10.202641
4.Johannes Kervinen12474.10.202631
5.Samuli Kinnari124412.4.202649
6.Anssi Hyytiäinen12384.10.2026113
7.Simo Holm12194.10.202618
8.Aake Korte12064.10.202629
9.Petri Lepre11864.10.202675
10.Kosti Aho11434.10.202677
11.Toni Kivijärvi11344.10.202627
12.Esa Mikkola11304.10.202654
13.Otto Taskinen111826.4.202613
14.Aleksi Vall11174.10.202642
15.Sami Paavilainen11154.10.202649
16.Mikael Huhtala109920.9.202632
17.Jussi Piiroinen109220.9.202639
18.Aleksi Partanen10914.10.202636
19.Eetu Karjunen10754.10.202667
20.Ville Lyttinen10634.10.202665
21.Mikko Eerola10584.10.202645
22.Joni Lindholm10564.10.202680
23.Sisu Nurmi10496.9.202621
24.Oskari Avantola10454.10.202671
25.Henrik Pekkanen10144.10.202685
26.Jyrki Pöyry10146.9.202619
27.Niko Torvinen99615.2.202617
28.Juuso Järvenpää9834.10.202664
29.Eetu Nyman96915.3.202611
30.Ilmari Ylitalo9684.10.202625
31.eetu9919514.10.20266
32.Tero Voutilainen9454.10.202619
33.Tomi Väisänen9454.10.202616
34.Lauri Huhtala93620.9.20268
35.Jukka Kankaanpää9324.10.20266
36.Rankaisija9184.10.20266
37.Samuli Ketonen8981.3.202613
38.Tapio Töysä88626.4.202631
39.Onni Mäläskä8472.11.202516
40.Tomi Oksman8214.10.202641
41.Ville Korkiakoski8216.9.202680
42.Sami Rantamäki7934.10.202632
43.Lucky_like_Fauntleroy7794.10.202656