HUOM! Virallinen aikataulu kisapäivänä on seuraava: klo 18.00 aukeaa practice, 19.00 alkaa aika-ajot ja sit sen jälkeen n. 19.30 alkaa kisa. Daytonan kisa tuntia aikaisemmin!
Alla olevasta linkistä pääset kisapalvelimelle:
Palvelin
Salasana: gtfr
Mikäli et käytä Content Manageria, löydät palvelimemme nimellä GTFR 1
Sarjassa käytettävät modit
Lataa ne hyvissä ajoin ennen sarjan alkua ja testaa toiminta. Apua saa Discordista.
- RSS GT pack
- Skini templatet autoihin
- Road America
- Daytona
- Sveg
- Chang
- Mont-Tremblant
- Spa OSRW (Sis. kunoksen Spa:han leiskan, jossa 40 pitboxia)
- Skinpack (päivitetty 17.1.)
Formaatti
Jokaiseen kisaan otetaan 30 ensimmäisenä sarjaan ilmoittautunutta kuljettajaa tai poisjääntien sattuessa seuraavina varasijalla olevat kuljettajat.
Ennen illan kisaa ajetaan vapaat harjoitukset.
Harjoitukset: | 60 min |
Aika-ajo: | 30 min |
Kisa: | kts. kisakalenteri |
Sää: | kts. kisakalenteri |
Osakilpailu pisteytys
Sija | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Pisteet | 34 | 31 | 29 | 27 | 26 | 25 | 24 | 23 | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Rangaistukset
Rangaistuksissa käytämme pohjana rangaistuslaskuria jolla rakennamme pohjan jokaiselle tuomiolle. Tuomaristo voi halutessaan rangaista kuskia vaikka tilanteesta ei tulisikaan virallista protestia. Esimerkkinä: Rata-alueen rikkeet, varomaton ajotyyli ja huolimattomat radalle paluut tai muu vaaran aiheuttaminen, toistuva valojen vilkuttelu.
Aika-ajoissa myös noudatettava seuraavia sääntöjä: Aika-ajoissa ohittelu kielletty jollei edellä ajava anna selvästi tilaa. Hitaampi kuljettaja saa tehdä oman suorituksensa rauhassa ja tällöin nopeampi kuljettaja ei saa roikkua perässä painostamassa. Nopeamman kuljettajan on löydettävä sopiva rako suoritukselleen. Radalta on ehdottoman kiellettyä hypätä suoraan varikolle. Varikolle hyppääminen sallittua ainoastaan varikkosuoralta.
Kisassa on noudatettava GTFR:n rataetikettiä. Lisäksi varikolle tultaessa, on auton nopeus hiljennettevä 80 km/h ennen varikkoalueen alkua.
Pisteytys ja tuomiot
0 – 6 | Ei jatkotoimia | Ei pistevähennyksiä |
7 – 13 | Aika-ajo kielto | Ei pistevähennyksiä |
14 – 20 | Aika-ajo kielto 2 | -5 sarjapistettä |
21 – 25 | Aika-ajo kielto 3 | -10 sarjapistettä |
26-30 | Aika-ajo kielto 4 | -15 sarjapistettä |
31-35 | Aika-ajo kielto 5 | -20 sarjapistettä |
36 – X | DISKAUS | DISKAUS |
Rangaistuspisteet
Kilpailutilanne | 0 | ||||||
Pieni rike: | 1 – 4 | Autot eivät vahingoitu, ja tilanne on vahinko, position palauttaminen. Ylinopeus varikolla. | |||||
Keski-suuri | 4 – 6 | Autot rikkoutuivat, osittain piittaamaton ratakäyttäytyminen (Sukeltaminen tms rinnastettava teko) | |||||
Suuri rike: | 6 – 8 | Autot rikkoutuivat, piittaamaton ratakäyttäytyminen, position palauttamatta jättäminen. | |||||
Vakava rike: | 8 – X | Autot rikkoutuivat, vakava piittaamattomuus, tahallinen rike ( brake check, Radalta kiilaaminen ) |
- Rage quitista tulee suoraan 1 kilpailun mittainen kilpailukielto. Kielto on voimassa kaikissa GTFR:n sarjoissa, kunnes se on kärsitty.
- Toisesta rage quitista kuljettaja diskataan sarjasta.
- 37 pisteen jälkeen diskataan sarjasta ja mitätöidään sijoitukset sekä pisteet.
- Aika-ajokielto on suoritettu vasta kun on osallistunut seuraavaan kilpailuun, eli ajamatta jätetty kisa ei kumoa a-a kieltoa.
- Rangaistuksia voidaan jakaa ilman kolaria eli jos joudut luopumaan omista oikeuksista kolarin välttämiseksi voidaan vastapuolta rangaista vaarallisesta ajotavasta.
- Suorilla ajettaessa ajolinjan voi valita vapaasti vain silloin kun ei ole miltään osin limittäin kenenkään muun kanssa.
- Radalta suoraan varikolle hyppäämisestä seuraa yhden sarjapisteen menetys.
Protestit
Protestit tulee olla jätettynä aina viimeistään kisapäivää seuraavana keskiviikkona klo: 18.00, ja tähän tulee olla oma tai kaverilta lainattu videoklippi. (Mieluiten Youtube-linkki), ja video pitää kuvata molempien osapuolien autosta. Lisäksi protestiin tarvitsee liittää oma näkemys tilanteesta, esimerkkinä: “IlpoLarha sukelsi autoni kylkeen, ja ei kolarista huolimatta antanut sijoitusta takaisin”.
Protestia ei voi jättää torstaina heti kilpailun jälkeen, vaan nukutaan aina yön yli ja pureskellaan asiaa. Kannattaa myös miettiä etukäteen se että oliko kyseessä kisatilanne, puhdas vahinko vai jopa omasta syystä johtunut kolari.
Rangaistukset käsittelee aina 3 sarjan ulkopuolista tuomaria ja muut kuin tuomarit eivät saa vaikuttaa tuomioon. Tuomariston päätöksiin ei voi enää jälkikäteen vaikuttaa, ja rangaistus astuu voimaan heti kun tuomio on julkistettu. Rangaistukset julkaistaan torstaisin klo 18.00. Protestit jätetään gtfr.fi:ssa.
Tiimikilpailu
Kilpailijat voivat vapaaehtoisesti muodostaa kahden hengen tiimejä, joille lasketaan pisteet. Tiimin voi perustaa myös kesken kauden. Tiimien muodostaminen on vapaaehtoista ja kyseessä on edelleen yksilökilpailu, täten tiimipisteillä ei ole yksilömestaruuden kannalta merkitystä. On suotavaa, että tiimeillä on samankaltainen livery autoissa. Tiimien jäsenet ja nimet tulee ilmoittaa lomakkeella gtfr.fi -sivustolla.
Tallikaverit eivät saa mennä samaan aikaan varikolle kisan aikana.
Serverin asetukset
Qualify session: | 30 min |
Race start delay: | 60 s |
Race | kts. kisakalenteri |
Time of day: | kts. kisakalenteri |
Weather: | kts. kisakalenteri |
Ambient temp: | kts. kisakalenteri |
Track surface: | Custom (grip 96% – 100%) |
Auto clutch: | off |
Auto blip: | off |
Traction control: | factory |
ABS: | factory |
Stability control: | off |
Tyre blankets: | on |
Fuel rate: | 100% |
Damage rate: | 100% |
Tyre wear rate: | 100% |
Allowed tyres out: | 4 |
-
1. Road America
sunnuntai 10.1.2021 - 19:00
sunnuntai 10.1.2021 - 19:00RSS GT packRoad America1 h14:00Clear, 27 °C -
2. Daytona Road Course
sunnuntai 17.1.2021 - 18:00
sunnuntai 17.1.2021 - 18:00RSS GT packDaytona Road Course3 h17:00, 5 x nopeutettu vuorokausiFew Clouds, 25 °C -
3. Sveg Raceway
sunnuntai 24.1.2021 - 19:00
sunnuntai 24.1.2021 - 19:00RSS GT packSveg Raceway1 h14:00Overcast, 19 °C -
4. Chang International circuit
sunnuntai 31.1.2021 - 19:00
sunnuntai 31.1.2021 - 19:00RSS GT packChang International circuit1 h14:00Light Clouds, 25 °C -
5. Mont-Tremblant GT
sunnuntai 7.2.2021 - 19:00
sunnuntai 7.2.2021 - 19:00RSS GT packMont-Tremblant GT1 h14:00Scattered Clouds, 22 °C -
6. Spa-Francorchamps
sunnuntai 14.2.2021 - 19:00
sunnuntai 14.2.2021 - 19:00RSS GT packSpa-Francorchamps2 h14:00, nopeutettu vuorokausiScattered Clouds, 21 °C
SARJATAULUKKO
Error requesting data: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes receivedTIIMIEN SARJATAULUKKO
Error requesting data: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 0 bytes receivedSarjataulukkonimi | R1 | R2 | R3 | R4 | R5 | R6 | Rng yht. | Sarjapistevähennys | Jatkoseuraamus | Seuraamus suoritettu |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hyytiäinen Anssi | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | ||
Lindholm Joni | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 |
Ilmoittaudu sarjaan
Kirjaudu sisään ilmoittautuaksesi sarjaan.
Sarjaan ilmoittautuneet
Ilmoittautunut | Kisat | Auto | Toiminnot |
---|---|---|---|
Kenuraali | Spa | Vortex | |
Tzandels | Road America, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Lanzo | |
Joonas Hasu | Spa | Lanzo | |
Tapionkaski | Sveg, Spa | Vortex | |
H_Tuomaala | Sveg, Spa | Vortex | |
Kenuraali | Daytona, Sveg | Vortex | |
Tendziii | Daytona | Lanzo | |
idqg | Road America, Sveg, Chang, Mont-Tremblant | Lanzo | |
rebussi | Road America, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Lanzo | |
Lauriziodenapoli | Road America, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Tomppa_jones80 | Road America, Daytona, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Timo One | Road America | Lanzo | |
Tervajallu | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Lanzo | |
Mika Anttonen | Road America, Spa | Shadow | |
FinnRacer99 | Road America, Daytona, Mont-Tremblant | Lanzo | |
Zammer | Road America, Sveg, Mont-Tremblant, Spa | Lanzo | |
RoXon89 | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Snow_Man_FIN | Road America, Daytona, Sveg, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
TomasNAC | Road America, Daytona, Chang, Mont-Tremblant | Shadow | |
GT-JeiJei | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Kosti | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
ssearch7 | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Vaelperi | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Rehveli_Jr | Road America, Sveg, Chang, Spa | Vortex | |
Sladi_Pitkanen | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
janza78 | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Ferruccio 55 | |
Henkkawee | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Koippa78 | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant | Shadow | |
m-peltonen | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Stux61 | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Lanzo | |
Kimhei69 | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Lanzo | |
Timo P | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
Nrde | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Ferruccio 55 | |
Ode | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Ferruccio 55 | |
Mankiass | Road America, Daytona, Sveg | Ferruccio 55 | |
AnssiH | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow | |
juolking | Road America, Daytona, Sveg, Chang, Mont-Tremblant, Spa | Shadow |
Ilmoittautuneita: 37